coinbase

Ako a kde si jednoducho kúpiť Bitcoin, Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash? Zmenáreň Coinbase

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si kúpiť Bitcoin (taktiež Ethereum, Litecoin a Bitcoin Cash) je registrácia v tzv. kryptomenovej zmenárni, konkrétne Coinbase. V dobe písania článku je problém s registráciou (resp. verifikáciou, nutnou k používaniu zmenárne)  v iných zmenárňach. Napr. na Bitstamp som si registroval a verifikoval účet pred 26 dňami a doteraz nie je verifikovaný.

Ale k veci.

Registrujte sa na Coinbase – link na registráciu (za registráciu a dobitie prvých 100 $ získate 10 $)

Postupujte podľa návodu, vypľňte si korektne všetky požadované informácie. Jedinou podmienkou je vek 18 rokov, vlastný účet v banke, občiansky, či vodičský preukaz.

Veľmi rýchlo sa dostanete do tohoto bodu

Coinbase, registrácia, verifikácia

Nasleduje verifikácia totožnosti (tá je nutná ako ochrana zmenárne pred zneužitím, praním špinavých peňazí, či daňovými únikmi).

Vyberte si, či chcete poskytnúť scan/fotku svojho pasu, vodičáku, či občianskeho preukazu

Coinbase - verifikácia

Môžete si vybrať, či bude „scan“ dokladu cez webkameru, alebo foťák telefónu. Mne fotka dokladu z webkamery neprešla, použil som „mobile camera“. Stačí sa držať postupu.

Coinbase - verifikácia, overenie totožnosti

Keď ste vložili scan, už zostáva len čakať. Ja som mal verifikáciu totožnosti hotovú za pár minút, ale v tej dobe ešte nebol taký obrovský nápor na zmenáreň. Denne sa registruje veľké množstvo ľudí a zmenáreň nestíha registrácie (resp. verifikácie) rýchlo spracovávať.

Môže sa stať, že budete čakať niekoľko dní, no Coinbase je aktuálne najrýchlejší spôsob, ako si kryptomeny zakúpiť.

Ak vám Coinbase verifikuje identitu, môžete si pridať bankový účet. Z tohoto účtu bude možné do zmenárne zaslať peniaze a tie premeniť napr. na Bitcoin.

Verifikácia bankového účtu je posledným krokom. Stačí zaslať malé množstvo peňazí, napr. 1 €, na bankový účet Coinbase. Dôležité je „reference number“, ktoré je vašim unikátnym identifikátorom. Pomocou neho Coinbase vie, že peniaze prišli od vás. Preto ho je nutné uvádzať pri platbe. Stačí cez internet banking zadať klasickú SEPA platbu na účet v estónsku, správne vyplniť všetky dostupné údaje a hlavne spomínané reference number. Rozličné banky ho môžu mať rozlične pomenovaný, napr. ČSOB má „referencia platiteľa“.

Coinbase - pridanie účtu

Spracovanie platby môže taktiež trvať niekoľko dní. Akonáhle sa vám v Coinbase účte zjaví daná malá suma (napr. 1 €), máte bankový účet verifikovaný a môžete si do zmenárne poslať normálnu, väčšiu sumu (napr. 500 €). Táto suma sa potom ukáže v tzv. „EUR Wallet“.

Teraz je už len na vás, ktorú kryptomenu (alebo kryptomeny) si v Coinbase kúpite. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, či Bitcoin Cash, všetko sú to top kryptomeny, ktorými viete platiť, poslať si ich do vlastnej peňaženky (softvérovej, alebo hardvérovej – napr. Trezor), alebo ich poslať na burzu a kúpiť si iné kryptomeny, ktoré v zmenárni nenájdete.

O kryptomeny som sa začal zaujímať pomerne neskoro, no odvtedy sa tejto téme venujem každý deň. Budem sa snažiť prinášať hodnotné informácie, hlavne konkrétne postupy a návody, ktoré vám pomôžu (hlavne v začiatkoch).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *